Původní osídlení bylo zřejmě slovanské. Původní název byl pozdější německou kolonizací z konce 12. stol. postupně poněmčován až k německému Tóppeles. První písemná zmínka je r. 1475.
Původně zemědělská osada se postupně rozrostla na obec, která měla v r.1930.... 408 obyvatel a 58 domů.
V obci do té doby byla řada hospodářských usedlostí a mlýn.
Rozvoj průmyslu koncem 19. století znamenal rozvoj dopravy a v Tepličce výstavbu porcelánky Fríeder a Kčrper. Ta byla po r. 1945 zbořena. Mnoho obyvatel již před r. 1945 docházelo za prací do okolních výrobních center.
Jedním z výsledků II. světové války byl i odsun německého obyvatelstva z pohraničního území bývalých Sudet Došlo tím k zpřetrhání přirozených vazeb člověka a kraje, ve kterém se narodil, žil a pracoval. Většina přistěhovalců prvních osídlovacích vln z Čech, Slovenska, Volyně se s místním drsnějším prostředím nesžila. Řada objektů v tomto období zůstala opuštěná a chátrala.
Po odsunu německého obyvatelstva již nedošlo k obnově zemědělství v předválečném rozsahu. Dosídlenci po r. 1945 částečně navázali na zemědělskou malovýrobu. V r. 1950 bylo založeno místní JZD. V r. 1955 hospodářství prošlo reorganizací pod Státní statek Dalovice a v r. 1962 převedeno hospodářství na Státní statek Slavkov - farma Teplička. Živočišná výroba byla zrušena v souvislosti s vyhlášením ochranného pásma vodního díla Stanovíce v r. 1972.
Původní pole i louky na mnoha místech postupně nahrazovala náletová zeleň.
V současnosti většina obyvatel dojíždí za prací a pouze několik obyvatel pracuje v zemědělství a lesnictví.
Krásné přírodní prostředí a opuštěnost mnoha stavení bylo důvodem k postupnému narůstání rekreační funkce obce. Ze zchátralých stavení se staly rekreační chalupy a zároveň v 60 -70tých letech došlo k hromadné výstavbě rekreačních chat a zřízení zahrádkářské kolonie. V současnosti je rozvoj obce ovlivněn omezenými vodními zdroji.
Jak je zřejmé z mapy 1: 2880 (r.1945) byla původní zástavba hustší. Po r. 1945 bylo několik domů a hospodářských stavení zbořeno. Přesto si Teplická zachovala svůj původní charakter. Pouze novodobá zahrádkářská a chatařská zástavba východního svahu je z architektonického a urbanistického hlediska prvkem rušivým.
Centrum obce bylo a dosud je v levobřežní částí zástavby v prostoru mezí obecním úřadem a kapličkou. Dominantou obce je školní budova převyšující zástavbu západní části obce. Novodobá výstavba rodinných domů od 70tých let probíhá v omezeném počtu v pravobřežní části obce spolu s rekreačními objekty individuální rekreace. Stavebně technický stav objektů a památkové hodnocení je dokumentováno v průzkumech a rozborech.
Celkové je technický stav většiny obytných objektů dobrý. V Tepličce není žádná registrovaná kulturní památka.
V současnosti za významné a historicky a stavebně hodnotné objekty lze považovat:
Svůj původní vzhled si dodnes ponechala pouze kaplička, školní budova, nádražní budova a objekt na pozemku 2/1. Všechny ostatní stavby jsou poznamenány dobovými přestavbami a úpravami.